Category Archives: Прослави

Свечено давање на завет и прослава по повод 4 години постоење на И.О. „Феникс“ – Прилеп

DSC_1012

„Во моја чест, ветувам дека ќе дадам сѐ од себе, дека ќе ја исполнувам својата обврска кон државата и духовните вредности, дека ќе им помагам на другите во секое време и ќе се раководам во согласност со извидничките закони.“ Со овие зборови, 15тина развигорци и извидници се приклучија кон извидничкото семејство. Свечената церемонија на завет се оддржа на сончевиот 16

Прочитај повеќе

Првиот извиднички музеј – во Крива Паланка

45946942_2033675636694314_3015889824381927424_o

На датум 09.11.2018 г., по повод 58 години јубилеј, извидничкиот одред „Наум Наумовски Борче“ од Крива Паланка го отвори првиот извиднички музеј во нивните простории.

Прочитај повеќе

ИО „Феникс“ и Невладината АГТИС во „Експедиција нов простор“

45505010_10156983971036052_415565346045427712_n

Во четвртокот, 08.11.2018 година, во кино „Мис Стоун“ во Прилеп премиерно беше прикажан филмот „Експедиција нов простор“ кој извидничкиот одред „Феникс“ и невладината организација АГТИС од Прилеп го снимаа изминатите месеци на различни локации околу градот Прилеп. Овој филм кој е дел од проектот „Координати на културата – откривање нов културен простор“ беше финансиран од страна на Министерство за култура

Прочитај повеќе

Европска извидничка академија 2018 (30.10 – 04.11.2018)

Video

Во периодот 30.10 – 04.11.2018 во хотел „Континентал“ Скопје се одржа Европската извидничка академија на која учествуваа преку 200 млади и извидници од 40 европски земји.

Прочитај повеќе

Претседателот на РМ, г. Ѓорге Иванов на СИМ му го додели признанието „Повелба на Република Македонија“ за време на свечено отворање на Европската извидничка академија 2018

45156007_10156021127136158_756824961846345728_o

Оваа 2018 година, Сојузот на извидници на Македонија ја има честа да биде домаќин на Европската извидничка академија која се одржува во Скопје, во хотелот „Континентал“, во периодот од 30 октомври до 4 ноември, а на која учествуваат повеќе од 200 луѓе од 40 земји во Европа. Академијата е уникатен извиднички и водечки настан, дизајниран за да им пружи на

Прочитај повеќе

ИО „Феникс“ го одбележаа 11-ти Октомври

По повод Денот на востанието во Македонија, 11-ти Октомври, најмладите од Извидничкиот одред „Феникс“ од Прилеп, положија цвеќе пред спомениците во меморијалниот комплекс „Могилата на непобедените“, оддавајќи им почит на народните борци и херои.

Прочитај повеќе

Свечена прослава по повод завршување на 60 годишниот јубилеј на СИМ

carousel-img2

Почитувани, Имаме посебна чест да ве информираме дека од 19 до 22 февруари ќе се одржат неколку манифестации со кои ќе се заокружи прославата на 60 годишниот јубилеј на Сојузот на извидници на Македонија. Во залезот на јубилејот скромно може да константираме дека извидничката организација во Р.Македонија имаше успешна и плодна година достоинствено одбележувајки го своето постоење. Во изминатата година

Прочитај повеќе

Конкурс за уметничко дело

simpim

Сојузот на извидници на Македонија по повод 60 години од своето основање и Светскиот ден на извидниците, 22 Февруари, објавува конкурс за уметничко дело – слика, фотографија или скулптура на тема: Извидници. Сите пристигнати квалификувани дела ќе бидат изложени во Уметничката галерија “КОРА” во Дом на Култура “Кочо Рацин” во период (19.02.2014-среда- до 28.02.2014- сабота). За најуспешните 3(три) дела следуваат плакети и

Прочитај повеќе

Започнува прославата по повод 60 години СИМ

13097_479971788731381_173941102_n

Пред се,  дозволете ни во мугрите на прослвата на големиот јубилеј  „60 години извидништво во Р.Македонија“ да ви се заблагодариме за вашето  активно учество во сите сегменти на нашата организација во изминативе години. Важно е да напоменеме и да одадеме признание на сите извиднички одреди, нивните раководства,   водачите и членовите, партнерите и подржувачите за сработеното во овој долг период, за

Прочитај повеќе

50 години Извиднички Одред Методи Митевски – Брицо

389257_372507412788808_635371179_n

Извидничкиот одред „Методи Митевски – Брицо“ од Скопје континуирано функционира од 1962 година до денес. И ако добро избројавте оваа година прославува еден голем јубилеј… 50 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ !!! Извидничката Основната Програма има за цел да придонесува во развојот на младите луѓе и достигнувањето на нивните потполни физички, интелектуални, општествени и духовни можности како поединци, како одговорни граѓани и како

Прочитај повеќе
1 2