Category Archives: Новости

Ахмад Алхендави (Ahmad Alhendawi) назначен како следниот Генерален Секретар на WOSM

photoaa

15 Ноември 2016, Куала Лумпур, Малезија: На Сојузот на извидници на Македонија му е задоволство да го објави именувањето на Ахмад Алхендави како следниот Генерален Секретар на WOSM, воедно најмладиот во историјата на организацијата. “Чест и задоволство ми е да бидам понуден со можноста да служам како Генерален Секретар на оваа уникатна организација, претставувајќи го најголемото образовно младинско движење во

Прочитај повеќе

СООПШТЕНИЕ ВО ВРСКА СО ИЗБОРОТ НА МЛАДИНСКИ ПРЕТСТАВНИК ВО УПРАВНИОТ ОДБОР НА РЕГИОНАЛНАТА КАНЦЕЛАРИЈА ЗА МЛАДИНСКА СОРАБОТКА

ryco1

Преку ова соопштение Сојуз на извидници на Македониjа сака да го изрази својот став за процесот за избор на младински претставник во Управниот Одбор на Регионалната Канцеларија за Младинска Соработка. Процесот на избор на младински претставник во управниот одбор на Регионалната канцеларија за младинска соработка (Regional Youth Cooperation Office – RYCO) уште еднаш даде лажна надеж дека младите можат вистински

Прочитај повеќе

ЕВАЛУАЦИЈА НА РАБОТАТА НА СИМ

gsat-assessment-scouts-macedonia-sojuz-na-izvidnici-na-makedonija

На 24ти и 25ти септември во просториите на Канцеларијата на СИМ беше оценувана работата на Сојуз на извидници на Македонија од страна на претставникот Jo Deman на Европскиот Извиднички Регион од Светската Организација на Извидничкото Движење (World Organization of Scouting Movement). Ова оценување, односно GSAT Assessment се прави со цел стандардизирање на работата на извидничките организации кои се дел од

Прочитај повеќе

Одбележување на светскиот ден на животната средина

13325555_1407820785901884_2760802237374855400_n

„Извидникот ја цени природата“ еден од извидничките закони кои се основата на извидништвото насекаде низ светот. На 5ти јуни, Светскиот ден на животната средина, беа организирани неколку активности со кои беше одбележан овој ден на кои учествуваа извидници од неколку извиднички одреди од СИМ. Настаните организирани од страна на Агенција за Млади и Спорт и Министерството за Животна Средина и Просторно

Прочитај повеќе

ИО Башкими започнаа изградба на нов извиднички центар

bashkimi-scout-center-2

Нов извиднички центар е на повидок! Се зголемува бројката на извиднички домови, односно извиднички центри во Македонија. Наскоро ќе зголеми бројката за еден нов извиднички центар во Западна Македонија, односно во близина на Долно Строгомиште. Извидничкиот Одред Башкими ја започна изградбата на својот нов извиднички центар. Веќе неколку дена извидниците работат на градењето на зградата која е прва од својот

Прочитај повеќе

Истражување за психологијата на извидништвото

Истражување за психологија на извидништво во Македонија

Во текот на наредните неколку месеци ќе се спроведува истражување од областа на психологијата, за кое ќе бидат потребни стотина извидници на возраст од 17 и 18 години,односно, трета и четврта година во средно училиште. Ова е прво истражување за психологијата на извидништвото во Македонија и може да придонесе за негов развој и промоција. Истражувачката постапка опфаќа задавање на прашалник

Прочитај повеќе

Поздрав на пролетта

Отварање на поздрав на пролетта

Во рамките на годишната програма на Извидничкиот Поречански Одред Јадран од Скопје, се организира “Поздрав на пролетта”. Ако за сите предвесник на пролетта е кокичето, за извидниците предвесник на пролетта е традиционалниот пикник “Поздрав на пролетта”. Овој пат повеќе од 150 извидници беа дел од настанот во село Катлановска Брезица. Покрај програмските активности од страна на организаторот, беа оддржани и

Прочитај повеќе

НАЈВИКЕНД, ДИОН 2015 – СИМЕОН АНГЕЛОВ

12144912_954433584618530_2031400361714602284_n

Месец март, продолжуваме со објавување на најдобрите текстови. Овој пат на тема „Најдобар извиднички викенд“ го објавуваме текстот кој го напиша Симеон, малку подолг од претходните, но исто толку добар. Честитки Симеон! А останатите, продолжете да ни ги праќате вашите творби на оваа тема на angela@scout.org.mk   НАЈВИКЕНД, ДИОН 2015   Симеон Ангелов 21 година ИПО Јадран   9ти Октомври,

Прочитај повеќе

За извидниците – Кристијан Јорданов

sredbi3-07092015053904

Песна од стихозбирката “Овде ни штркот не сака да замине на југ” (посветена на с. Голозинци, каде што се наоѓа домот на велешките извидници), посветена на извидниците при ИО “Димитар Влахоџ”, во знак на благодарност за нивниот допринос за развојот на велешкиот дел.   Прекрасно дело на Кристијан Јорданов !!!   ЗA ИЗВИДНИЦИТЕ… Штом понекогаш нашето село ќе стивне, Ќе

Прочитај повеќе

Зошто сум извидник? – Симона Атанасовска

simona_IPO_Jadran

Третиот победник од третата недела на конкурсот е Симона Атанасовска! Браво Симона за текстот, ти посакуваме уште многу години исполнети со љубов кон извидништвото!     ЗОШТО СУМ ИЗВИДНИК?  Симона, 13 години, ИПО Јадран     Збор: Извидник Значење: Љубител на природата, пријател, волонтер… Вид збор: Именка која нема заменка   Здраво, се викам Симона. Извидник сум веќе 2 години.

Прочитај повеќе
1 2 3 4 8