Како да имате информирани родители

scout book

Состаноците со родителите на Развигорците се одржуваат од време на време, а понекогаш тие се дел и од активностите во кои учествуваат нивните деца. За време на тие настани, извидниците во меѓусебната комуникација користат најразлични фрази и термини, кои во голем број од случаите, родителите не ги разбираат. Наједноставниот начин како би им би објасниле тие непознати и нови за

Прочитај повеќе

ИО „Браќа Миладиновци“ успешно ја реализираше акцијата „Извидниците за својот град“

46390632_10155635153230870_1271308627398885376_o

Традиционално уште од 1980 година, па сѐ до ден денес И.О. „Браќа Миладиновци“ редовно ја организира акцијата по повод Денот на ослободување на градот Скопје, 13-ти Ноември 1944 година. Годинава во саботата, на 17.11.2018 г., во општина Аеродром се одржа 38-та по ред акција под насловот „Извидниците за својот град“ на која учествуваа 34 екипи во категориите Развигорци, Извидници и

Прочитај повеќе

Безбедно санкање

САНКАЊЕ-1

Со првите снежни покривки кои обвија делови од Македонија, во ред е веќе да замислиме како и ние се валкаме во снегот и уживаме во невината белина која тој ја нуди. Некои од нас имаа можност да отидат на повисоките места каде и падна првиот снег, а другите останавме во своите домови и им се восхитувавме на убавите слики на

Прочитај повеќе

ИПО „Јадран“ во градинката „Буба Мара“, населба Лисиче

46312971_2244121169208540_7718296615936589824_o

На 15.11.2018 началникот, дел од водачите и извидниците од категоријата Истражувачи од Извидничкиот поречански одред „Јадран“ го посетија објектот „Пчелка 1“ на градинката „Буба Мара“ во населба Лисиче, Скопје.

Прочитај повеќе

ПСИО – „Патентирај партнерство“

43022909_10157821099916632_6719877982753652736_n

Изминатите два месеца, Првиот Скопски Извиднички Одред преку проектот „Патентирај Партнерство“, кој е финансиран од Европската Унија, посети два настани за поддршка, чија цел е зајакнување на партнерствата со бизнисите и полесно собирање на средства од бизнис секторот.

Прочитај повеќе

Забавна зимска активност за Развигорците – Како да направите отпечаток од шепа на животно во снег

squirrelhand

Пред нас е зимата, годишното време кога снегот ја покрива земјата. Па, што интересно би можеле да правиме со оваа бела покривка? Како би можеле да ја искористиме за да создадеме нова интересна активност за најмладите извидници?

Прочитај повеќе

Повик за учесници на Светска извидничка смотра, 2019 година – Соединети Американски Држави (САД)

46069844_561641167613511_4934478765209157632_n (1)

Во периодот 22.07 – 02.08.2019 година во Соединетите Американски Држави, Западна Вирџинија, ќе се одржи Светската извидничка смотра. По тој повод, Сојузот на извидници на Македонија објавува повик за пријавување на учесници.

Прочитај повеќе

Сојузување во соработка со данската Asocio (09 – 11.11.2018)

46254630_2039769466084931_951245117585358848_n

Викендот 09 – 11.11.2018 г. во Извидничкиот центар Охрид во соработка со данската организација Asocio се реализираше настанот Сојузување, како дел од Проектот „Јакнење на корените“ кој е поддржан од Македонскиот центар за меѓународна соработка – МЦМС, а кој има за цел унапредување на внатрешните структури на управување на Сојузот на извидници на Македонија, како и воспоставување на процедури и

Прочитај повеќе

ИО „Брицо“ во културна прошетка низ Старата скопска чаршија и Кале

45858728_2162541477118717_8070387980344229888_n

Минатиот викенд, 40 Извидници и Развигорци од извидничкиот одред „Брицо“ со помош на своите водачи ги истражија Старата скопска чаршија и Калето. Дел од викенд-прошетката на ИО „Брицо“ беа и Камениот мост, Златарската улица, Даут Пашиниот Амам и Калето.

Прочитај повеќе

Првиот извиднички музеј – во Крива Паланка

45946942_2033675636694314_3015889824381927424_o

На датум 09.11.2018 г., по повод 58 години јубилеј, извидничкиот одред „Наум Наумовски Борче“ од Крива Паланка го отвори првиот извиднички музеј во нивните простории.

Прочитај повеќе

Еве како да ја направите зимата интересна за Развигорците

Thousand star Hotel

Не сите уживаат во ладното време, црвените носиња и снегот. За среќа, повеќето водачи на Развигорците се спремни да се соочат со студеното време и повремените жалби и да ги однесат своите извидници на планина оваа зима. Штом стапнат таму, ќе откријат дека целиот тој напор вредел. Понекогаш потребно е малку да ви проработи фантазијата за да креирате волшебен зимски

Прочитај повеќе

ИО „Феникс“ и Невладината АГТИС во „Експедиција нов простор“

45505010_10156983971036052_415565346045427712_n

Во четвртокот, 08.11.2018 година, во кино „Мис Стоун“ во Прилеп премиерно беше прикажан филмот „Експедиција нов простор“ кој извидничкиот одред „Феникс“ и невладината организација АГТИС од Прилеп го снимаа изминатите месеци на различни локации околу градот Прилеп. Овој филм кој е дел од проектот „Координати на културата – откривање нов културен простор“ беше финансиран од страна на Министерство за култура

Прочитај повеќе

Развигорците во лов на слики

hunt-1

Вашата следна посета на паркот нека биде лов на слики. Користете дигитален фотоапарат или паметен телефон за да креирате трага од фото-индикации кои прикажуваат одредени места во паркот. Можете ловот да го направите да биде потежок и покомплициран, доколку додадете прашања или предизвици.

Прочитај повеќе

Шест лесни начини како да ја насочите енергијата на вашите Развигорци

SLIKA - Final

Најмладите секогаш знаат да бидат полни со енергија, а тоа значи и да не ви обрнуваат внимание вам и на она што им го кажувате. Едноставно некогаш останатиот свет околу нив им изгледа многу поинтересно од она што вие им го велите. Тоа знае да биде особено проблем кога имате состанок со вашата група Развигорци. Еве неколку совети кои ќе

Прочитај повеќе

Форум за Ровери 2018

Лого

Во периодот 30.11 – 02.12.2018 година во Извидничкиот центар Охрид ќе се одржи Форумот за Ровери 2018, како дел од прославата 100 години Ровери. Право на учество на Форумот имаат Ровери од 18 до 30 години.

Прочитај повеќе

Еве како да бидете подготвени за совршена авантура

Print

Сите сакаме да се впуштаме во интересни и нови авантури, да посетуваме и откриваме нови места и да запознаваме нови предели. Но, како што досега се покажало, не секогаш авантурите изглегуваат онака како што сме ги замислиле. Затоа, за да не дојде до несакани и неочекувани ситуации, треба да сме подготвени уште пред да тргнеме и се впуштиме во некоја

Прочитај повеќе

Извидниците и „Вистински дела на љубезност“

45513366_2195563207399995_6854662247004766208_o

Извидниците од цела Македонија ја искористија приликата да донираат вкусно приготвена храна за оние на кои таа им е најпотребна. Во соработка со иницијативата „Вистински дела на љубезност“ во саботата беше донирана храната која остана од настанот кој тие го организираа во склоп на Европската извидничка академија 2018.  

Прочитај повеќе

Европска извидничка академија 2018 (30.10 – 04.11.2018)

Video

Во периодот 30.10 – 04.11.2018 во хотел „Континентал“ Скопје се одржа Европската извидничка академија на која учествуваа преку 200 млади и извидници од 40 европски земји.

Прочитај повеќе

ПСИО – „Ти си атрАКТИВЕН“

45102749_463913244099702_7912727066712211456_n

Првиот скопски извиднички одред со поддршка на Секторот за образование при Град Скопје во текот на 2018 година веќе реализираше голем број активности и предавања во средните училишта на територијата на Град Скопје како дел од Проектот „Ти си атрАКТИВЕН“. Во месец октомври тие ги посетија следните средни училишта: СУГС „Димитар Влахов“ СУГС „Панче Арсовски“ СУГС „Владо Тасевски“ СУГС „Орце

Прочитај повеќе

МАМАСФУД ДОО – спонзор на Европската извидничка академија 2018

DSC_1771

МАМАСФУД ДОО со спонзорство на Европската извидничка академија 2018. Од оваа компанија решија своите вкусни традиционални производи да ги претстават пред повеќе од 200 учесници од 40 земји од Европа, овозможувајќи му на секој учесник да си понесе мал „зачинет спомен“ од Македонија.

Прочитај повеќе

Успешно реализирана Школата за водачи “Зелениот Еди XII“

44593799_1751024451690174_4855359557741838336_n

Според глобалната стратегија за обука на кадри на СИМ, извидничкиот одред „Димитар Влахов“ од Велес успешно ја организираше Школата за водачи на патроли „Зелениот Еди XII“. Оваа Републичка школа за обука на водачи се организираше во периодот 18 – 21.10.2018 година, во Извидничкиот центар „Голозинци“ во истоименото село во Општина Чашка.

Прочитај повеќе

Претседателот на РМ, г. Ѓорге Иванов на СИМ му го додели признанието „Повелба на Република Македонија“ за време на свечено отворање на Европската извидничка академија 2018

45156007_10156021127136158_756824961846345728_o

Оваа 2018 година, Сојузот на извидници на Македонија ја има честа да биде домаќин на Европската извидничка академија која се одржува во Скопје, во хотелот „Континентал“, во периодот од 30 октомври до 4 ноември, а на која учествуваат повеќе од 200 луѓе од 40 земји во Европа. Академијата е уникатен извиднички и водечки настан, дизајниран за да им пружи на

Прочитај повеќе

ИПО „Галеб“ и Развигорците во „Извидникот во земјата на чудата“

Секое дете има бујна фантазија како и Алиса во земјата на чудата, па имајќи го тоа предвид, ИПО „Галеб“ го искористи убавото сончево време и на 24.10.2018 г. во Катланово ја организираше акцијата „Извидникот во земјата на чудата“, на која освен извидниците од ИПО „Галеб“ учествуваше и јатото „Трски“ од Првиот Скопски Извиднички Одред.

Прочитај повеќе

ИПО „Галеб“ во Словенија како дел од Еразмус младинската размена „Толку различни, но сепак исти“

Во периодот 19 – 27.10.2018 г. во Мурска Собота, Словенија, се одржа Еразмус младинската размена со тема „Толку различни, но сепак исти“, во организација на „Младински совет Нова генерација“, на која учествуваа тројца извидници од ИПО „Галеб“. На настанот учествуваа повеќе од 40 млади од балканските земји Босна и Херцеговина, Македонија, Словенија и Хрватска.

Прочитај повеќе

ИПО „Галеб“ и ЈП „Паркови и зеленило“ за чисто Скопје

Извидниците на ИПО Галеб во соработка со ЈП „Паркови и зеленило“ – Скопје одржаа состанок во Цветната Градина, каде што научија многу за растителниот свет во нашата околина и засадија неколку цвеќиња со цел да ја разубават природата во која живеат, додека директорот на оваа институција, Ардијан Муча, научи неколку од основите на извидништвото, но и како да врзува чворови.

Прочитај повеќе

ИО „Еквинокс“ покажаа дека извидничкиот хајк е одлична можност за соработка со НВО

И во оние моменти кога најмалку очекувате да остварите соработка или контакт, сепак постои можност да ги пронајдете заедничките нешта со другата страна и да направите нешто повеќе за младите околу нас. Извидничкиот одред „Еквинокс“ во соработка со невладината организација GLOW/YMLP Club Shtip која се залага за развивање на вештини и знаење кај младите кое им е потребно со цел

Прочитај повеќе

ИО „Еквинокс“ дел од иницијативата за „Закон за млади“

Извидниците секогаш работат во насока на подобрување на условите и околината во која младите се развиваат. Регулирани права се секогаш добредојдена опција која на младината ѝ дава чувство на сигурност, безбедност и сила да ги презентираат своите идеи и замисли за подобро утре за сите нас. Затоа, извидниците заедно со други граѓански организации активно ја подржуваат иницијативата за создавање на

Прочитај повеќе

Извидниците на ДИОН

Во периодот 11 – 14.10.2018 во село Пелинце, Старо Нагоричани, се одржа Десеттото коло од извидничката лига и воедно Државниот извиднички ориентационен натпревар – ДИОН, за време на кој извидниците од разни одреди ширум Македонија и различни категории имаа можност да се дружат, натпреваруваат и освојат награди.

Прочитај повеќе

Хајк и еко-акција на ИО „Мирко Милески“ на Илиница

Почетокот на месец октомври, убавото сончево време беше доволна мотивација за извидниците од извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево да се искачат по планината Илиница во близина на нивниот град, но и да го исчистат ѓубрето кое зад себе го оставаат несовесните граѓани.

Прочитај повеќе

Есенски бивак – Китка (11 – 14.10.2018)

Во периодот 11 – 14.2018 година на Китка се одржа Есенски бивак, на кој учествуваа сите категории на извидници од Македонија. Извидниците имаа можност да поминат четири дена во прекрасните шуми на планината Китка. Сместувањето беше во Шумското домче на ПСИО, а за оние кои сакаа да го искусат извидништвото во вистинска смисла, беше обезбеден простор каде беа поставени шатори.

Прочитај повеќе

Месец октомври – месец на Извиднички каравани

Како дел од Проектот „Градење на културни мостови помеѓу младите од Источна и Западна Македонија“, во месец октомври Караваните на Сојузот на извидници на Македонија посетија пет градови во Македонија, каде ги запознаа младите со дел од извидничките активности. Битола, Куманово, Гевгелија, Дебар и Виница имаа можност да се дружат со нашите волонтери, да научат по некоја извидничка игра, но

Прочитај повеќе

ИО „Феникс“ го одбележаа 11-ти Октомври

По повод Денот на востанието во Македонија, 11-ти Октомври, најмладите од Извидничкиот одред „Феникс“ од Прилеп, положија цвеќе пред спомениците во меморијалниот комплекс „Могилата на непобедените“, оддавајќи им почит на народните борци и херои.

Прочитај повеќе

На што треба да внимавате кога палите логорски оган!

44227028_898083927069062_1296260055221403648_o

Ако ги прашате извидниците која им е омилена активност, сигурно голем дел од нив ќе одговорат – Логорски оган. Се прашувате зошто? Не само што е пријатно да се седи покрај топлината, особено во ладните есенски и зимски денови, туку тоа е и местото каде се собираат сите извидници на куп, каде се раскажуваат приказни и случки, каде се печат

Прочитај повеќе

Совети за планирање на прошетка

scouts-hike

Кога во светот на Извидништвото станува збор за прошетка, тогаш тоа не значи само посета на природата во блиската шума или планина. Прошетката ги развива ориентациските способности на извидниците, но истовремено и нивната способност да се снаоѓаат во најразлични ситуации. Освен забавните моменти поминати заедно со вашиот одред, оваа прошетка може да значи и поддршка на младите и нивно охрабрување

Прочитај повеќе

Повик за волонтери за Eвропска извидничка академија

spices2-1-1

Европската извидничка академија е најголем образовен настан кој секоја година се организира од страна на Европскиот извиднички регион на WOSM во соработка со Европскиот извиднички регион на WAGGGS. Оваа година честа да биде домаќин на извидничката академија му припадна на Сојузот на извидници на Македонија.

Прочитај повеќе

Проект – Јакнење на корените

ПРОЕКТ - Јакнење на корените

Дел од проектите кои ги реализира Сојузот на извидници на Македонија се и проекти кои придонесуваат кон подобрување на структурата на самата организација и нејзино подобро функционирање и самоодржливотст. Годинава ја имаме честа да бидеме дел од Програмата „Одржливо граѓанско општество: државно финансирање за граѓански организации“ и во претстојниот период до средина на 2019 година да го реализираме проектот под

Прочитај повеќе

9 начини како извидниците развиваат емпатија

Fb com

Една нова анкета открива – 9 од 10 возрасни веруваат дека извидниците им помагаат на младите луѓе да развијат емпатија. Но, како се случува сето тоа? Едноставно кажано, емпатијата е способност да се влезе во туѓа кожа; тоа значи да го разберете не само она што некој го мисли, туку и она што другиот го чувствува. Еве девет практични начини

Прочитај повеќе

Ново истражување потврди: Извидниците ги зајакнуваат заедниците

љњертѕ

Како извидници, веќе ни е познато дека извидништвото развива социјално ангажирани млади луѓе – поединци кои се љубопитни, љубезни, срдечни, активни, издржливи и опремени со вештини кои се важни во животот. Овојпат имаме и докази за да го потврдиме ваквото тврдење.

Прочитај повеќе

Одиме на хајк!

p015gn2m

Хајкот е еден од најзабавните начини како да ја истражите природата во секое годишно време. Тој е една од стандардните активности на извидниците преку која тие ги испробуваат своите вештини и го применуваат во пракса она што го научиле. Што почесто се практикува оваа активност, толку подобри и поснаодливи извидници се создаваат.

Прочитај повеќе

12-та Извидничка смотра собра на едно место 1.200 млади од Македонија и светот

37217441_1319797291483529_4034004322885828608_o

Во периодот 14-22.07.2018 во Охридското село Скребатно се одржа 12-та Извидничка смотра, на која учествуваа 1.200 млади од Македонија и светот. Извидници од Белгија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Германија, Израел, Македонија, Молдавија, Русија, Словачка, Словенија, Србија, Украина, Франција, Хрватска, Црна Гора и Чешка се дружеа и учеа нови вештини, но имаа и можност да се запознаат со преубавата живописна природа

Прочитај повеќе

Јавен повик за волонтери – 2018

volont

И оваа година извидничките одреди ќе имаат можност да бидат дел од летните активности на Сојузот на извидници на Македонија. Извидничкиот центар Охрид има потреба од волонтери за време на летниот период за следните позиции: Круг; Кујна; Рецепција; и Капија.   Повеќе информации можете да најдете во следниот PDF документ:   Јавен повик за волонтери 2018

Прочитај повеќе

(Из)Види ја мегалитската опсерваторија Кокино

ИЗВИДИ5

Кокино Мегалитска опсерваторијата Кокино се наоѓа во атарот на општината Старо Нагоричане. Опсерваторијата е на оддалеченост од околу 75 километри од Скопје, односно 35 километри од Куманово. До неа води асфалтен пат, а последните 500 метри треба да се пешачи за да се стигне до самата опсерваторија. Таа е поставена на врвот „Татиќев камен“, на надморска висина од 1 030

Прочитај повеќе

Мисија на Месечината [Активност]

moon2

Бидете истражувачи на вселената и подгответе се да патувате до Месечината со оваа мини авантура!   АКТИВНОСТ: Kреирајте го месечевиот терен ЌЕ ВИ ТРЕБА: – песок и брашно – послужавник – мали камчиња – поголеми камчиња ИНСТРУКЦИИ: 1. Замолете ја групата да го истурат песокот во послужавникот и нежно да го протресат за да се израмни целата површина. Потоа, додадете

Прочитај повеќе

(Из)Види ја првата, Западно-македонска трансверзала

ИЗВИДИ4

Западно-македонска трансверзала (Љуботен – Охрид 225)   Западно-македонска, или прва македонска трансверзалава е најдолгата планинарска трансверзала со постојани висини над 2100 метри надморска височина. Оваа трансверзала важи за една од потешките за совладување и една од најважните трансверзали на Балканските простори.   Трансверзалата поминува низ цела Западна Македонија, преку масивите на Шар Планина, Рудока, Враца, Бистра, Стогово, преку Караорман и

Прочитај повеќе

(Из)Види село Град и Коњска Пештера

ИЗВИДИ3

Град е село во Пијанец, општина Делчево. Се наоѓа на неколку километри од магистралниот пат Делчево-Берово. Местото на кое се наоѓа селото изобилува со вода, плодна земја и пасишта, кои се и причина да ова место биде населено уште пред 5500 години. Во него се вкрстувале главни и споредни патишта. Преку селото поминувал стариот пат, кој од рудоносните ридови на

Прочитај повеќе

(Из)Види ја Високата петка на планински врвови

ИЗВИДИ2

Слободно може да се каже дека Република Северна Македонија е планинска земја, со околу 40 планини, од кои 12 се повисоки од 2000 м. Ниту една држава во Европа нема толкав број на самостојни планински целини и планински масиви во однос на својата површина. На сите овие планини, има околу 260 интересни и впечатливи планински врвови, од кои 85 се

Прочитај повеќе

Направете летало – змеј [Активност]

kites2

Она што ние го знаеме како забавa, во други држави бил национален спорт, каде се одржувале дури и натпревари.   Активност:                                                                                                     Направете змеј во форма на баклава. Ќе ви треба:                                                                                                               – А3 листови – две тенки стапчиња – рибарски конец – панделка – линијар – ножици. 1. Помогнете им на наjмалите да нацртаат форма на баклава на хартијата. Нека формата

Прочитај повеќе

(Из)Види водопади во Северна Македонија

ИЗВИДИ

Водопадите ширум нашата татковина раскажуваат уште една убава приказна, од сплетот на природните убавини и можноста за авантура. Првиот модул Ве предизвикува да ги посетите најголемите водопади во Р.Македонија, притоа изработувајќи запис за Вашата авантура. Некои од водопадите се лесно достапни, додека некои ќе Ви зададат адреналински предизвик и многу авантура.   Колешински водопади – Струмица Како неизбежна атракција во

Прочитај повеќе

Дигитални Детективи [Активност]

digital detective2

Вашите најмали извидници можат да станат супер-детективи со оваа меѓународна истрага преку интернет!   Активност: Извидниците треба да спроведат истражување и до крајот на оваа активност треба да  се чувствуваат посамоуверено за истражување на интернет. Треба да научат како да изберат релевантни информации и како да ги претстават ефикасно.   Ќе ви треба: – Лап топ, – таблет или –

Прочитај повеќе

Опасна Земја! [Активност]

tornadovulcano

Дознаjте како да направите торнадо и вулкан, плус научете некои нови работи за овие страшни сили на природата!   Активност: Акциjа Ќе ви треба: – сjaj – вода – тегла со капак – светки Направете торнадо: Оваа активност е одличен пример на центрипетална сила – на  внатрешна сила што jа насочува водата кон центарот на неговата кружна патека. Со светките

Прочитај повеќе

Здрава храна на стапче! [Активност за на камп]

kebabs

Со оваа активност откриjте ги наjдобрите извори на енергиjа и згответе вкусна храна на логорскиот оган! Енергиjata не одржува во живот, не топли и ни помага да растеме. Храната не снабдува со таа енергиjа, но не е секоjа храна иста. На пример, мастите содржат дупло повеќe eнергиjа отколку протеините, а протеините содржат малку повеќе енергиjа од jаглехидратите. Треба да знаете:

Прочитај повеќе
1 2 3 30